درب سریع صنعتی 

درب‌های اتوماتیک صنعتی بسته به نوع کاربرد و محیط موردنظر انواع مختلفی دارند. درب سریع صنعتی یکی از انواع پرکاربرد درب‌های اتوماتیک با کاربری صنعتی است. باز و بسته شدن این نوع درب‌ها با سرعت بالا باعث شده تا عنوان درب‌های سرعت بالا یا high speed را روی آن‌ها بگذارند. مزایایی که درب‌های سریع صنعتی به دنبال دارند باعث شده تا به طور گسترده در محیط‌های صنعتی مورداستفاده قرار گیرند. در ادامه این مقاله با  اسپیدرز همراه باشید تا شما را با انواع درب‌های سریع صنعتی و مزایای آن‌ها آشنا کنیم.

درب سریع صنعتی
درب پرسرعت صنعتی
درب پرسرعت صنعتی

درب سریع صنعتی چیست؟ 

درب سریع صنعتی همان‌طور که از نامش پیداست، عملکردی سریع در هنگام باز و بسته شدن از خود نشان می‌دهد. نوع کاربری درب‌ها تعیین می‌کند که شیوه باز و بسته‌ شدنشان چگونه باشد. درب‌های اتوماتیک سریع بالارونده می‌توانند بر اساس دو مکانیسم رول آپ و فولد آپ باشند که در هر دو مکانیسم سرعت درب بسیار بالاست.
در هنگام طراحی درب سریع صنعتی، پارامترهای گوناگونی را در نظر می‌گیرند که یکی از آن‌ها ترافیک محل موردنظر است؛ یعنی سیستم‌های فعال‌سازی درب را به نحوی برنامه‌ریزی می‌کنند که منطبق با ترافیک محیط باشد تا باز شدن آن به سرعت و بسته شدنش به آرامی صورت گیرد. در صورت نیاز برخی از این نوع درب‌ها به صورت هوشمند برنامه‌ریزی‌شده‌اند به نحوی‌که از یک سیستم هشداردهنده مانند لامپ‌های LED استفاده می‌کنند که در هنگام بسته شدن ناگهانی درب از بروز تصادفات جلوگیری شود.

انواع درب‌ سریع صنعتی 

 علاوه بر درب فست رول، درب‌های سریع صنعتی را می‌توان در چهار دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

درب‌های زیپ‌دار نوع دیگری از درب‌های سریع اتوماتیک هستند که به منظور جلوگیری از آسیب در آن‌ها از سیستم زیپ‌دار استفاده می‌کنند. در این نوع از درب‌های سریع صنعتی اگر که درب ضربه خورده و از ریل خارج شود، درب به صورت خودکار داخل ریل برمی‌گردد و به طور مجدد تنظیم می‌شود. این عمل به صورت خودکار انجام می‌گیرد. با توجه به آنچه در این بخش گفته شد قیمت درب سریع صنعتی بسته به نوع آن و تعدادی پارامتر دیگر دارد که متخصصان این حوزه می‌توانند در این باره شما را راهنمایی کنند.

انواع درب سریع صنعتی

تقسیم‌بندی درب‌های سریع صنعتی می‌تواند به نحو دیگری انجام شود. برای مثال در آمریکای شمالی تقسیم‌بندی درب‌های سریع بازشو به صورت زیر است:

  • انواع درب‌های غیرمسکونی
  • درب‌های برقی و کرکره‌ای یا rolling
  • درب‌های تاشو یا folding
  • درب‌های کشویی یا sliding
  • درب‌های تاب‌خور یا swinging


این درب‌های آمریکایی از کارکرد بالایی برخوردار هستند و می‌توانند حداقل 100 بار در روز باز و بسته شوند و سرعت آن‌ها برابر با 508 میلی‌متر بر ثانیه است.

 

درب‌های سریع بازشو اروپایی و انگلیسی از سرعت 500 میلی‌متر بر ثانیه برخوردار هستند و در گروه‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • درب‌های پرسرعت یا fast doors
  • درب‌های واکنش سریع یا rapid action doors
  • درب‌های سرعتی یا speed doors
  • درب‌های PVC سریع یا PVC speed doors

ویژگی‌های انواع درب سریع صنعتی  

درب‌های سریع صنعتی، که به آن‌ها درب‌های های‌اسپید نیز گفته می‌شود، با ویژگی‌هایی طراحی شده‌اند تا نیازهای خاص محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها، انبارها و پارکینگ‌های بزرگ را برطرف سازند. مهم‌ترین ویژگی‌های این درب‌ها عبارت‌اند از:

سرعت باز و بسته شدن بالا: این درب‌ها معمولاً دارای سرعت باز و بسته شدن بسیار بالایی تا بیش از یک متر در ثانیه هستند. این امر به کاهش اتلاف انرژی و بهبود جریان ترافیک کمک می‌کند.

دوام و استحکام: درب‌های سریع صنعتی باید در برابر شرایط سخت صنعتی مقاومت بالایی داشته باشند و از مواد مقاوم مانند پلی استر یا PVC ساخته شوند.

عایق‌بندی: آن‌ها دارای خصوصیات عایق‌بندی خوبی برای حفظ دما و جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و آلودگی هستند.

امنیت: درب‌های صنعتی معمولاً دارای سیستم‌های قفل کننده ایمن و قابلیت هشدار برای پیشگیری از سرقت و نفوذ هستند.

کنترل اتوماتیک و هوشمند: این درب‌ها ممکن است به سیستم‌های کنترلی هوشمند مجهز باشند که می‌توانند باز و بسته شدن را بر اساس حضور وسایل نقلیه یا افراد تنظیم کنند.

سازگاری با محیط‌زیست: طراحی این درب‌ها با استفاده از مواد قابل بازیافت و با کمترین تأثیر محیطی انجام می‌شود.

نگهداری آسان: طراحی این درب‌ها به گونه‌ای است که نیاز به نگهداری مداوم کمتری داشته باشند و به راحتی قابل تمیز کاری و تعمیر باشند.

قابلیت اطفاء حریق: برخی از درب‌های سریع صنعتی ممکن است با قابلیت‌های اطفاء حریق طراحی شوند تا در صورت وقوع آتش‌سوزی ایمنی را افزایش دهند.

این مشخصات درب‌های سریع صنعتی را برای مکان هایی که نیاز به افزایش بهره‌وری، بهبود ایمنی و استانداردهای بالای بهداشتی دارند، ایده‌آل باشند.

مزیت های درب سریع صنعتی

 مزیت‌های درب‌های سریع صنعتی 

مزیت‌های بسیاری برای درب‌های سریع صنعتی وجود دارد که از انواع آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

معایب درب‌های سریع صنعتی 

بهتر است برای این‌که در هنگام خرید درب سریع صنعتی با آگاهی بیشتری اقدام کنید نسبت به معایب آن اطلاعات کافی را داشته باشید. از درب‌های سریع صنعتی نمی‌توان برای پارکینگ و ساختمان‌های مسکونی استفاده کرد. استفاده از این درب‌های برای قسمت‌های خارجی به دلیل تماس درب با محیط بیرون توصیه نمی‌شود. در صورت برخورد یک قطعه تیز به پارچه PVC پاره خواهد شد.

کاربرد انواع درب سریع صنعتی  

درب‌های سریع صنعتی به دلیل این‌که می‌توانند از اتلاف انرژی و ورود آلودگی‌ها به محیط موردنظر در هنگام رفت و آمد افراد و لیفتراک‌ها جلوگیری کنند، بهترین گزینه برای موارد زیر خواهند بود:

کاربرد انواع درب سریع صنعتی

قطعات تشکیل‌دهنده درب سریع صنعتی 

قطعات تشکیل‌دهنده درب سریع صنعتی

قطعات تشکیل‌دهنده درب سریع صنعتی 

قیمت درب سریع صنعتی 

در هنگام فروش درب سریع صنعتی، چیزی که برای اکثر خریداران اهمیت دارد، هزینه‌ای است که باید بابت خرید درب پرداخت کنند. پارامترهای مختلفی روی قیمت درب‌های سریع صنعتی تأثیر می‌گذارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به نوع درب، عرض و ارتفاع محل ورودی، میزان تردد، نوع موتور و سیستم کنترلی اشاره کرد.

خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما