درب رول آپ (کرکره برقی) 

این روزها در این دنیای مدرن دیگر کم‌تر جایی می‌توان درب‌های معمولی که تنها راه باز و بسته کردن آن‌ها، استفاده از نیروی دست بود را ببینیم. درب‌های اتوماتیک جایگزینی برای درب‌های معمولی در مکان‌های مختلف شده‌اند به خصوص مکان‌های عمومی که تردد افراد زیاد است یا مکان‌های صنعتی که حفظ محصولات و بحث اتلاف انرژی اهمیت دارد. درب‌های اتوماتیک بسته به نوع عملکرد و ساختار خود انواع مختلفی دارند و ازجمله آن‌ها می‌توان به درب رول آپ یا همان کرکره برقی اشاره کرد. برای آشنایی با این نوع درب اتوماتیک پرسرعت و کاربرد آن توصیه می‌کنیم تا این مطلب را از دست ندهید.

درب رول آپ کرکره برقی
درب رول آپ
درب صنعتی رول آپ
درب صنعتی رول آپ
درب رول آپ

درب اتوماتیک رول آپ چیست؟ 

گروهی از این نوع درب‌های اتوماتیک با عنوان درب‌های رول آپ صنعتی شناخته می‌شوند و زیرمجموعه‌ای از درب‌های رول آپ معمولی هستند. کرکره برقی‌های صنعتی همان‌طور که از نامشان مشخص است برای کاربری‌های صنعتی در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در درب‌های رول آپ صنعتی دیگر ویژگی‌های کرکر‌ه برقی‌های فروشگاهی یا مسکونی دیده نمی‌شود. کرکره برقی‌های با کاربری مسکونی و فروشگاهی سرعت باز و بسته شدن بسیار پایینی دارند. برای مثال باز و بسته شدن درب رول آپ با ارتفاع 4 متر در حدود 90 ثانیه زمان خواهد برد. سرعت بالای درب‌های رول آپ صنعتی ناشی از به‌کارگیری موتورهای سه فاز در ساختار آن‌هاست. همچنین جنس تیغه‌های آن‌ها بسته به نیاز مشتری می‌تواند متفاوت باشد. سرعت بازشوندگی کرکره برقی‌ صنعتی در حدود 1 تا 3 متر بر ثانیه است.

مزایای درب‌های رول آپ

مزیت‌های بسیار درب‌های رول آپ مهم‌ترین دلیل رایج بودن آن‌ها و همین‌طور محبوب بودنشان در میان مشتریان است. ما در این بخش تعدادی از مهم‌ترین مزایای این نوع درب‌های اتوماتیک را بیان می‌کنیم:

قطعات تشکیل‌دهنده درب اتوماتیک رول آپ 

کرکره برقی‌ها از 10 قطعه اصلی تشکیل شده‌اند که در میان آن‌ها تیغه و موتور اصلی‌ترین نقش را روی عملکرد نهایی و کیفیت درب رول آپ می‌گذارند. در ادامه این دو قطعه اصلی و مشخصات آن‌ها را به طور کامل توضیح می‌دهیم:

 تیغه کرکره برقی

تیغه‌های کرکره برقی معمولاً بین 6 تا 10 سانتی‌متر عرض دارند و طول آن‌ها در حدود 9 سانتی‌متر است. البته این اندازه‌ها می‌تواند بسته به نظر مشتری تغییر کند. درصورتی‌که مشتریان قصد سفارشی‌سازی تیغه‌های کرکره برقی را داشته باشند باید در نظر بگیرند که این مسئله روی قیمت درب تأثیر می‌گذارد. تیغه‌ها ازلحاظ جنس می‌توانند با یکدیگر تفاوت داشته باشند که نمونه‌های باکیفیت آن اغلب از جنس پلی کربنات شفاف، آلومینیوم، گالوانیزه و فولاد هستند. همچنین تیغه‌ها را می‌توان در دو گروه تک جداره و دوجداره نیز دسته‌بندی کرد.

موتور کرکره برقی

موتورهایی که برای درب‌های رول آپ استفاده می‌شوند بسته به نوع عملکرد موردنیاز از کرکره برقی، جنس و اندازه آن می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در کرکره برقی‌های رول آپ شفاف از موتورهای سانترال، توبولار و ساید استفاده می‌کنند. موتور توبولار از جدیدترین موتورهایی است که در درب‌های رول آپ مورداستفاده قرار می‌گیرند. از مزیت‌های این موتور می‌توان به اشغال کردن فضای محدود، سرعت‌بالا و همین‌طور صدای پایین آن در مقایسه با دیگر موتورها اشاره کرد. برای فروشگاه‌ها و مصارف خانگی اغلب از موتورهای توبولار استفاده می‌کنند.

نکات مهم در خرید کرکره برقی 

در هنگام خرید کرکره برقی حتماً به تردد مکان موردنظر توجه داشته باشید، زیرا مقدار باز و بسته شدن درب روی انتخاب مدل موتور آن تأثیر می‌گذارد. در مکان‌هایی با تردد زیاد لازم است تا از موتورهای قدرتمند استفاده کرد. همچنین در هنگام خرید به جنس تیغه درب رول آپ توجه داشته باشید، زیرا باید جنس تیغه با محل کاربرد درب تناسب داشته باشد، زیرا جنس تیغه‌ای که برای ورودی پارکینگ‌ها استفاده می‌شود با تیغه‌ای که برای درب فروشگاه‌ها به کار می‌رود، متفاوت است. استفاده در انواع محیط‌های بهداشتی که اصول بهداشتی در آن‌ها از اهمیت بسیار زیادی دارد، یکی از اصلی‌ترین کاربردهای این درب‌های اتوماتیک است. در این بین می‌توانیم به مواردی مانند انواع کارخانه‌های تولید مواد غذایی، داروخانه‌ها و … هستند. همچنین از این درب‌ها در بسیاری از محیط‌های صنعتی نیز استفاده می‌شود تا از این طریق بتوان بر روی راندمان کاری تأثیر گذاشت. به صورت کلی این محصولات می‌توانند انتخاب بسیاری خوبی برای مکان‌های پرتردد مختلف باشند.

انواع درب رول آپ 

در راستای آشنایی کامل با درب اتوماتیک های اسپید، لازم است تا با انواع مختلف این درب‌ها نیز آشنا شوید. این مدل درب‌های اتوماتیک را می‌توانیم در دو دسته‌بندی کلی قرار دهیم که عملکرد آن‌ها برای باز و بسته شدن با یکدیگر متفاوت است.

 درب رول آپ صنعتی

درب رول آپ صنعتی
درب رول آپ صنعتی

یکی از انواع پرکاربرد درب‌های صنعتی رول آپ، نمونه صنعتی آن است که مزایای فراوانی را برای کاربران خود به ارمغان می‌آورد. درب‌های رول آپ صنعتی خود در دو نوع درب‌های داخلی و خارجی وجود دارند که مدل داخلی آن کاربرد بیشتری دارد. به این درب‌ها، درب‌های سریع صنعتی نیز گفته می‌شود و اغلب اوقات در کارخانه‌ها، مناطق هواپیمایی و پالایشگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند. موتور گیربکس، بدنه پارچه‌ای، درام، ریل، کاور بر رول و تابلو کنترل ازجمله قطعات اصلی درب‌های صنعتی رول آپ هستند. 

 درب رول آپ سکشنال

درب رول آپ سکشنال
درب رول آپ سکشنال

برای باز و بسته کردن درب ورودی پارکینگ‌ها یا از جک برقی استفاده می‌شود و یا این‌که از نوع سکشنال آن استفاده می‌کنند. درب رول آپ سکشنال به دلیل این‌که می‌تواند زیر سقفی و اتوماتیک باشد، کاربرد بیشتری دارد. برای مواردی که دهانه ورودی ساختمان کوچک است بهترین گزینه برای درب پارکینگ، درب رول آپ آلومینیومی سکشنال است.نوع دیگر این درب‌ها درب‌های سکشنال صنعتی هستند که در کارخانجات، پالایشگاه‌ها و … مورداستفاده قرار می‌گیرند.

قیمت درب رول آپ 

 

قیمت درب رول آپ تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت موتور گیربکس

کیفیت بدنه

جنس تیغه

جنس ریل‌های به کاررفته در ساخت درب

اندازه ارتفاع و عرض درب

درب سریع رول آپ
خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما