تجهیزات به کاربرده شده در ساخت درب سکشنال

تجهیزات درب سکشنال

درب‌های اتوماتیک این روزها توانسته‌اند انقلابی عظیم در صنعت تولید انواع درب به وجود آورند. کاربردهای گسترده این درب‌ها باعث شده تا تنوع ویژه‌ای برای این محصولات در نظر گرفته شود. یکی از مدل‌های درب‌های اتوماتیک که مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت‌های ویژه‌ای دارد، درب سکشنال است. این درب‌ها به دلیل مزایای متعدد، معمولا در مکان‌های صنعتی و پرتردد مورد استفاده قرار می‌گیرند. درب سکشنال صنعتی از اجزا و بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که در ادامه به معرفی چند نمونه از تجهیزات درب سکشنال می‌پردازیم.

انواع درب سکشنال

درب‌های سکشنال توانسته‌اند ضمن حفظ حالت سنتی خود، از تکنولوژی‌های جدیدی بهره ببرند. همین موضوع باعث شده تا تنوع ویژه‌ای برای این محصولات در نظر گرفته شود. انواع درب‌های سکشنال دارای کاربردهای مختلفی هستند و در مکان‌های مشخصی به کار گرفته می‌شوند. در این بخش قصد داریم تا به چند نمونه از انواع مختلف این درب‌ها بپردازیم. شما می‌توانید به سادگی در اسپیدرز به انواع مختلف درب‌های سکشنال دسترسی داشته باشید. چند نمونه از این درب‌ها به شرح زیر هستند.

 • درب سکشنال پارکینگی
 • درب سکشنال گاراژ
 • درب نرمال صنعتی
 • درب ورتیکال صنعتی
 • درب هایلیفت صنعتی

مزایای استفاده از درب سکشنال

نصب و استفاده از درب‌های سکشنال، دارای مزایای متعددی است. همین موضوع باعث شده تا همواره استفاده و بهره بردن از این مدل درب‌ها، رونق بسیار زیادی داشته باشند. چند نمونه از اصلی‌ترین مزایای این دسته از درب‌ها را در این بخش اشاره می‌کنیم.

 • اشغال فضای محدود در پارکینگ و محیط‌هایی که با محدودیت فضا مواجه هستند.
 • نصب و راه‌اندازی ساده
 • امکان باز و بسته شدن با ریموت کنترل و صرفه‌جویی در زمان و انرژی افراد
 • تعمیرات مقرون به صرفه در صورت آسیب دیدن درب‌ها و پنل‌ها
 • امنیت بسیار بالا
 • استفاده از پنل‌های متعدد و کاهش فشار بر روی چرخ‌ها
 • استحکام بالا و مقاومت در برابر باد، حرارت و تابش نور مستقیم
 • طول عمر و دوام فوق‌العاده بالا
 • دارای سنسور حرکتی برای جلوگیری از برخورد با مانع
 • سنسور ضد سقوط
 • ظاهری مدرن و جذاب

معایب درب‌های سکشنال

این دسته از درب‌ها معمولا در کنار مزایای متعدد، معایبی هم دارند که باید درباره آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. چند نمونه از مهم‌ترین و مؤثرترین معایب این دسته از درب‌ها به شرح زیر هستند.

 • قیمت بالاتر نسبت به درب‌های کرکره‌ای
 • نیاز به نگهداری بیشتر به دلیل طراحی و ساختار پیچیده‌تر
 • محدودیت در کاربرد این درب‌ها

عملکرد درب سکشنال

یکی دیگر از موضوعاتی که در این زمینه باید به آن بپردازیم، عملکرد درب‌های سکشنال است. در این درب‌ها معمولا پنلهای درب باید توسط فنرهای بالانس و ریل‌های مخصوصی که در زیر سقف جمع می‌شوند، به سرعت و با کمترین میزان سروصدا باز و بسته می‌شوند. این عملکرد باعث شده تا انتخاب مناسبی برای پارکینگ‌ها، ساختمان‌های هوشمند و مدرن، کارخانه‌ها یا سوله‌های صنعتی باشند.

قطعات و تجهیزات بخش‌های مختلف درب سکشنال

قطعات و تجهیزات بخش‌های مختلف درب سکشنال

در راستای کسب اطلاعات بیشتر درباره این نمونه از درب‌ صنعتی اتوماتیک، لازم است تا به بررسی قطعات تشکیل‌دهنده و مختلف این نمونه از محصولات اسپیدرز بپردازیم. به صورت کلی سیستم به کاربرده شده در این درب‌ها پیچیدگی خاصی ندارند، اما قطعات اساسی در آن‌ها وجود دارد که وظایف اصلی را بر دوش گرفته‌اند. در این قسمت به معرفی چند نمونه از اصلی‌ترین تجهیزات درب سکشنال می‌پردازیم.

پنل ها

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های درب‌های سکشنال که در معرض دید قرار دارد، پنلهای درب است. تعداد پنلهای به کاربرده شده در ساختار درب، کاملا به نوع کاربری و کاربردی که مدنظر دارید وابسته است. انتخاب تعداد پنل به عرض و ارتفاع محیط وابسته بوده و شما باید بر اساس کوچک یا بزرگ بودن مکان انتخاب کنید.

تابلو فرمان

دیگر بخش این درب‌ها که اهمیت بسیار زیادی داشته و جزء تجهیزات مهم محسوب می‌شود، تابلو فرمان است. تابلو فرمان به برق و تا حدی هوش مصنوعی نیاز دارد تا عملکرد خوب و به جایی داشته باشد.

تیوب شافت

تیوب شافت و یا همان محفظه استوانه‌ای، در قسمت بالای درب قرارگرفته و فنرهای پیچشی به دور آن جمع شده و درب را به سمت بالا میبرند. در صورتی کهبه فنرهای پیچشی نیاز باشد، به این محفظه احتیاج خواهید داشت.


بیشتر بخوانید: درب سریع صنعتی


موتور

از مهم‌ترین تجهیزات درب سکشنال، موتور آن است. موتور وظیفه دارد تا نیروی لازم برای به حرکت درآوردن پنل را به صورت کامل تأمین کند. نیروی واردشده به پنل توسط موتور، به شرایط مختلفی مانند مدل درب، اندازه، وزن و … وابسته بوده و به نوعی می‌توانیم آن را متغیر بدانیم.

سنسور مادون قرمز

دیگر قسمت مهم و تجهیزات اصلی این درب‌ها که باید به آن بپردازیم، سنسور مادون قرمز است. این سنسور می‌تواند به تشخیص تمام موانع موجود در مسیر درب بپردازد. در این حالت در صورتی که درب ناگهانی بر روی افراد، اشیاء و یا حیوانات بسته شود، سنسور مانع برخورد شده و جلوی ادامه حرکت را می‌گیرد. سنسورهای مادون قرمز در واقع جعبه های کوچکی هستند که در دو طرف درب نصب می‌شوند.

نگهدارنده درب

برای اینکه درب به صورت کاملا بسته شده قرار بگیرد، نیاز به یک قطعه پلاستیکی یا آلومینیومی دارد. این قطعه در قسمت پایین درب درحرکت بوده و آن را به صورت کامل بسته نگه می‌دارد.

کابل‌های بالابر

این کابل‌های بالابر در هر دو طرف درب به صورت عمودی از بالا به سمت پایین حرکت می‌کنند. هر کدام از این کابل‌ها در قسمت پایین به درب و در قسمت بالایی به درام متصل شده است. نیروها از طریق این کابل‌ها از فنر به درب منتقل شده و باعث به حرکت درآمدن آن می‌شوند.

درام

یکی دیگر از تجهیزات درب سکشنال که باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید، درام است. درام در دو قسمت انتهایی استوانه قرارگرفته و در زمان بالا یا پایین رفتن درب، می‌چرخد. عملکرد درام باعث می‌شود که کابل‌ها بچرخند، درب ثابت بماند و به صورت کلی سیستم در وضعیت متعادل و مناسبی قرار داشته باشد.

شیارها

دیگر بخش درب سکشنال که از اهمیت بالایی برخوردار است، شیارهای آن است. این شیارها دقیقا همانند ریل‌های قطار، همه‌چیز را در یک مسیر درست و مستقیم هدایت می‌کنند. این شیارها از جنس استیل بوده و درواقع می‌توانیم آن‌ها را محل دقیق قرارگرفته غلتک‌ها و هدایت آن‌ها در جهت بالا و پایین بدانیم.

سخن پایانی

درب‌های اتوماتیک به دلیل کاربردهای متعدد، دارای تنوع گسترده‌ای هستند. یکی از مدل‌های این درب‌ها با عنوان درب اتوماتیک سکشنال یا درب زیر سقفی شناخته می‌شوند. در بخش‌های قبلی به صورت کامل با برخی از مزایا و معایب این محصولات آشنا شدیم. بر این اساس شما می‌توانید با کسب اطلاعات بیشتر، استفاده بهینه و بهتری از آن‌ها داشته باشید. تجهیزات درب سکشنال از چند بخش اصلی تشکیل شده‌اند که در قسمت‌های قبلی به معرفی و بررسی آن‌ها پرداختیم. با در اختیار داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه، شما می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *